Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

czwartek, 10 maja 2012

Strażacy

Émilie Beaumont, pomysłodawczyni, jak mniemam, serii Obrazki dla maluchów stworzyła też podobną serię dla wychowanych na Obrazkach straszaków (czyli 4+) - Świat w obrazkach. Podobny pomysł - książek na jeden temat, podany wyczerpująco i z licznymi szczegółami, ale wciąż bogato ilustrowanych. My mamy jedną - Strażacy. Razem z zakupionym na odpuście ekwipunkiem Strażaka (hełm, gaśnica, toporek i łom (?)) stanowią prawie nierozerwalną całość. W razie wątpliwości - sięga się do tej skarbnicy wiedzy strażaczej i wszelkie wyjaśnia, podpierając słowem pisanym i rysowanym.
Jest tam i historia straży pożarnej, i wyposażenie, i wszelkie rodzaje akcji, jakich strażacy się podejmują, i wizerunki strażaków z różnych stron świata.Książka znalazła też uznanie w oczach Brata, odkąd zobaczył na własne oczy, że pierwsze wozy strażackie ciągnęły ...konie, a jak już konie przestały być strażakom potrzebne, zaczęli używać helikopterów.


Świat w obrazkach. Strażacy
oprac. zbiorowe (pomysł Émilie Beaumont)
wyd. Firma Księgarska Olesiejuk 2011
oprawa miękka
ilustracje > tekst

1 komentarz: