Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

wtorek, 29 maja 2012

Udane polowanie na dinozaura

Czasem jak się nie mogę do niczego innego zebrać to siedzę, przeglądam, grzebię i się snuję (straszna to strata czasu tak na prawdę). I czasami, ni z tego ni z owego to snucie zamienia się w polowanie. Wtedy senność pryska i robi się ekscytująco. Ostatnio takie polowanie przyniosło bardzo przyjemne efekty w postaci dwóch książek z serii "mam już taką, chcę więcej!". (Oczywiście, wiem, że wszystkie te książki upolowane można sobie "po prostu kupić". Ale po pierwsze zwykle jednak wygrywa zdrowy rozsądek, po drugie wyciągi z konta są bezlitosne, a po trzecie ...jak to przyjemnie coś upolować właśnie! I jak oszczędnie....)Znaleziskiem, które wywołało dużo - nie tylko mojej - radości jest książka How Do Dinosaurs Play with Their Friends? Duet Jane Yolen i Mark Teague stworzył całą serię tych książek z przyjemnym konceptem dinozaurów zastępujących dzieci w ich codziennych zajęciach. Na pierwszą z nich (pierwszą u nas i pierwszą z serii) How Do Dinosaurs Say Goodnight? trafiłam kiedyś też przypadkowo i stała się wtedy ulubioną książką Brata. Jak trafiłam na kolejną, nie zastanawiałam się ani chwili. 

Książki o dinozaurach Jane Yolan są książeczkami - pomocnikami, "do nauki" tego czy owego, serią w sumie jakich wiele (Kamyczki, Adasie, różne misie, kotki rozwiązujące swoje wielkie-małe dziecięce problemy z zakresu tzw. "dobrego zachowania"), mają prosty schemat. Najpierw jest tytułowe pytanie, potem następują pytania-odpowiedzi podające negatywne przykłady zachowania (czy dinozaur chowa wszystkie swoje ciężarówki i nie chce się podzielić?), a potem seria odpowiedzi pozytywnych (Dinozaur dzieli się swoimi zabawkami i daje się przejechać na swoim rowerku). Bawiąc uczy, ucząc bawi.
To co wyróżnia tę serię spośród innych (i sprawia, że jest w ogóle dla mnie strawna, nie przepadam za książkami służącymi "do nauczania") są ilustracje Marta Teague'a. Ujmujące jest to (o czym już pisałam), że dinozaury mają "normalnych" czyli "ludzkich" rodziców, takich samych przyjaciół, mieszkają w normalnych domach i bawią się normalnymi zabawkami. W dodatku wszystko z zachowaniem skali. Czyli ogromny lambeozaur na trójkołowym rowerku, czy mój ulubiony naburmuszony protoceratops "zajmujący" wszystkie możliwe zabawki na placu zabaw. Naraz oczywiście.


Trochę jest tak, niestety, że dydaktyzm, który u dinozaurów idących spać był gdzieś w tle, w tej części bardziej bije po oczach. Ale... i tak jest fajna. A myślę, że jak ktoś chce przy użyciu tych książeczek "nauczać jakiegośtamzachowania", to to może być całkiem przyjemny środek. Bo chyba do tego te książeczki mają właściwie służyć. Oto tytuły serii (całkiem sporo):

How Do Dinosaurs Say Goodnight?, 2000
How Do Dinosaurs Get Well Soon?,  2003
How Do Dinosaurs Learn to Read, 2003
How Do Dinosaurs Clean Their Rooms?, 2004
How Do Dinosaurs Count to Ten?, 2004
How Do Dinosaurs Eat Their Food?,  2005
How Do Dinosaurs Learn Their Colors?, 2006
How Do Dinosaurs Play with Their Friends?,  2006
How Do Dinosaurs Go to School, 2007
How Do Dinosaurs Say I Love You?
How Do Dinosaurs Love Their Dogs, 2010
How Do Dinosaurs Love Their Cats, 2010
                                            How Do Dinosaurs Laugh Out Loud?, 2011

Część z tych książek jest dużego formatu (nieco >A4), w miękkich oprawach. Część to książeczki kartonowe, niewielkie (20x15cm).
Seria musi być popularna Gdzie Indziej, bo kupić można już także liczne okołoksiążkowe gadżety - pluszowego dinozaura, książeczki kieszonkowe (pocket library), czy książeczkę z naklejkami.

Teksty w książeczkach są rymowane ...czego w ogóle nie doceniam czytając po polsku.

 
How Do Dinosaurs Play with Their Friends? 
Jane Yolen
ilustrował Mark Teague
wyd.Scholastic 2006
książka kartonowa
ilustracje > tekst1 komentarz:

  1. A gdzie Pani kupuje książeczki z tej serii?? Bo mój syn od dwóch miesięcy ma fazę na tematykę dinozaurów i szukam do kupienia czegoś właśnie po angielsku

    OdpowiedzUsuń