Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

środa, 30 stycznia 2013

Nieznane księżniczki

Temat księżniczek, jakoś nie jest w naszym domu tematem nośnym. Ani specjalnie eksploatowanym. Owszem, mamy i czytamy - nawet ostatnio znów - Księżniczki i smoki, ale to by było chyba na tyle.  Ładną książkę jednak zawsze warto obejrzeć. 

Tajemnicza dla mnie całkiem, ze względu na temat, ale także język, bo akurat włoski. Mimo to fajnie ją podczytywać, bo przecież "każdy zna włoski", samo słowo principessa jest sympatyczne. Fajnie zgadywać, domyślać się o czym właściwie jest. Na pierwszy rzut oka jest o ...księżniczkach. Na drugi i trzeci też, ale jednak zaczyna być widać, że te księżniczki nie takie zwykłe, nie bardzo Śnieżki, Aurory czy Śpiące. A, przepraszam, śpiąca jedna jest... Pełen tytuł zresztą jakby bardziej wymowny - Principesse dimenticate o sconosciute - Księżniczki zapomniane i nieznane - Princesses oubliées ou inconnues we francuskim oryginale.Równorzędną rolę obok tekstu Philippe Lechermeiera grają ilustracje, które stworzyła Rébecca Dautremer. Mnie przypominają Sekret Eleonory. Może oni wszyscy tam we Francji tak rysują? Ilustracje w każdym razie intrygujące, mogę tylko przypuszczać, jak współgrają z tekstem, skoro miejscami widać ich wzajemne relacje. Opracowanie graficzne w tej książce zresztą jest świetne. 


Na ile mogłam się zorientować podczytując - nie obawiajcie się, nie po włosku - drobne fragmenty w amazonie (tam dostępna wersja angielska) tekst jest dla Starszaków bardziej. Recenzje niektóre wspominają nawet, że momentami "straszny" jest. Więc będzie to książka dla nieco starszych miłośniczek księżniczek. A jeśli ich mamy podzielają pasje córek, to dla nich pewnie jeszcze bardziej. Albo po to, żeby pokazać, że księżniczka wcale nie musi wyglądać disnejowato. A może też po to, że być może okaże się, że same są zapomnianymi lub nieznanymi księżniczkami?
Jeśli ktoś miał okazję przeczytać - bardzo proszę o wrażenia.

Phlippe Lechermeier
Principesse dimenticate o sconosciute [Princesses oubliées ou inconnues] 
ilustrowała Rebecca Dautremer
wyd. Rizzoli 2011
oprawa twarda
ilustracje = tekstBardzo dziękuję Ani za pokazanie i pożyczenie "ładnej książki, którą przywiozła sobie z wakacji".

4 komentarze:

 1. Nasuwa się też skojarzenie z ilustracjami Katalin Szegedi w książkach Namasu - Lenką przez czerwień i Narodzinami księżniczki przez bohaterki :) http://www.namas.pl/?ksiazki,2

  OdpowiedzUsuń
 2. Alez Rebecca jest odpowiedzialna za ilustracyjna strone Sektetu Eleonory, wiec dobrze skojarzylas:) A skad masz wloska wersje? bo taka by sie nam najbardziej przydala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, serio? jakoś nie umiałam znaleźć tej informacji, choć przez chwilę szukałam. To by wiele wyjaśniało ;)
   Włoska wersja przyjechała podobno prosto z Włoch. Ale na amazonie można dostać też i włoska wersję.

   Usuń