Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Zaskakujące Opowieści

W świetle tego, o czym ostatnio dyskutuje się i podpisuje, notatka na tej książce, na TAKIEJ książce tym bardziej, wywołuje zazdrość, żal i zażenowanie, zawstydza. Po raz kolejny okazuje się, że Nie Tu mogą, rozumieją, dostrzegają, myślą...
This project has been assisted by the Australian Gouvernment through the Australia Council, its arts funding advisory body.
Opowieści z najdalszych przedmieść Shauna Tana. Blogowy łańcuszek szczęścia i wydatków... Zorro napisała już chyba wszystko i o książce, i o autorze. I ilustracje pokazała też. Więc bezczelnie się podepnę, a następnie udam napawać się własnym egzemplarzem. 

Czego i Wam życzę, bo to lektura zaskakująca. Zaskakuje ilość tekstu obok obrazów. Zaskakują obrazy obok tekstu (cudowna dwuznaczność Eryka!). Teksty zaskakują bardziej, może dlatego, że wcześniej wypatrzyłam wszelkie dostępne podglądy w internecie. Więc teksty. Zaskakująco są mi bliskie niektóre. Inne zaskakująco niezrozumiałe (jeszcze). Zaskakująco różne wszystkie...

Dla mnie lektura kojąca, jaka będzie dla Chłopaków doniosę, jak przetestuję. Na razie wracam do napawania się, w ciszy i pojedynczości mojej dzisiejszej, jakże zaskakującej również.
Gorące pozdrowienia od naszego popołudniowo-wtorkowego Klubu Czytelników!


Opowieści z najdalszych przedmieść
Shaun Tan
wyd. Kultura Gniewu 2013
oprawa twarda
ilustracje = tekst


2 komentarze:

  1. Smacznego! Jak to niekulturalnie się mówi. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna dwuznaczność praktycznie w każdym opowiadaniu, prawda? Mnie, z racji dwujęzycznego wychowywania dzieci zagranicą, poruszyło "w żadnym innym kraju" - świetna metafora na tę dwujęzyczność, dwukulturowość, tak precyzyjnie złapane i oddane na krótkich 4 stronach - niesamowite.

    A co do Eryka, to jeżeli myślimy podobnym tropem, to ważne jest też to, co napisałaś do "Regulaminu na lato" o tworzeniu własnego - takie pierwsze zwiastuny?

    pozdrawiam serdecznie - groszkowa

    OdpowiedzUsuń