Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

piątek, 1 kwietnia 2011

Książka zaangażowana

Wszyscy rodzimy się wolni i równi.
Wszyscy mamy swoje własne myśli i idee.
Wszyscy powinniśmy być traktowani tak samo.
Te prawa należą się nam wszystkim, nienależnie od tego, jak bardzo się od siebie różnimy.
Chociaż Stasiek jeszcze jej nie widział, to i tak nie podejrzewam, żeby jakoś żywo zainteresowała 3,5 latka. Może kiedyś. Ale chciałam pokazać książkę, którą znalazłam przypadkiem - Wszyscy ludzie rodzą się wolni. Ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Stworzona przez Amnesty International w 2008 r. z okazji 60. rocznicy uchwalenia Deklaracji przez ONZ, jest książką obrazkową jak najbardziej. Na dużym formacie (>A4) całostronicowe ilustracje do kolejnych artykułów Deklaracji. Mniej lub bardziej dosłowne, w różnych technikach i różnych stylach, bo co najciekawsze - każdą z nich stworzył inny artysta, inny ilustrator. Z tych jak najbardziej światowych , nagradzanych i rozpoznawalnych (czasem nawet u nas). M.in. Alan Lee, Satoshi Kitamura, Korky Paul,  Axel Scheffer, Jane Ray... tutaj można kilka zobaczyć w wersji angielskiej.

Poszczególne artykuły Deklaracji (tekst w oryginalnej całości, w polskim tłumaczeniu, przytoczony jest na końcu książki) są napisane krótko, jasno i zrozumiale dla dzieci.
Każdy człowiek ma prawo do wyboru własnej drogi życia, do korzystania ze zdobyczy nauki i do ochrony swojej działalności artystycznej i naukowej.
(Artykuł 27 Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa, do korzystania ze sztuki, do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jej dobrodziejstw.
Każdy człowiek ma prawo do ochrony moralnych i materialnych korzyści wynikających z jakiejkolwiek jego działalności naukowej, literackiej i artystycznej.)
Niektóre wręcz cudownie prosto:
Mamy obowiązek wobec innych ludzi i powinniśmy chronić ich prawa i wolność.
(Artykuł 29 Każdy człowiek ma obowiązki wobec społeczeństwa, bez którego niemożliwy jest swobodny i pełny rozwój jego osobowości.
W korzystaniu ze swych praw i wolności każdy człowiek podlega jedynie takim ograniczeniom, które są ustalone przez prawo wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego uznania i poszanowania praw i wolności innych i w celu uczynienia zadość słusznym wymogom moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu demokratycznego społeczeństwa.
Z niniejszych praw i wolności nie wolno w żadnym przypadku korzystać w sposób sprzeczny z celami i zasadami Organizacji Narodów Zjednoczonych.)
Książka ta została wydana przez AI w ponad trzydziestu krajach.
Wprowadzenie do polskiej wersji zostało napisane przez Prezydenta Lecha Wałęsę.

...
Ręka w górę, kto ostatnio czytał Deklarację Praw Człowieka. 
Ręka w górę, kto w ogóle kiedyś ją czytał...
Naprawdę warto. Skłania do myślenia.
Wszyscy ludzie rodzą się wolni. 
Ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
wyd. Arkady we współpracy z Amnesty International, Warszawa 2009.
oprawa twarda

3 komentarze:

  1. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego starszego kilkulatka. Trochę mi zajęło zanim wytropiłam ten blog, ale już wydeptałam ścieżkę i będę wracać :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba było skorzystać z naszej ścieżki - już wydeptana ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń