Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

poniedziałek, 17 listopada 2014

Masz prawa, człowieku

To już chyba naprawdę na zakończenie tego poważnego listopadowego tematycznego cyklu - nie bójmy się tych słów - patriotyczno-wychowawczego. 
Tym razem książka nie stricte patriotyczna, ale z tych zaangażowanych w przesłanie przesłania o Bardzo Poważnych Sprawach. Patriotyczna o tyle, że całkowicie polska i przez polskich ilustratorów stworzona.
Choć pomysł zupełnie nienowy. Zarówno jeśli chodzi o treść, jak i pomysł na wykonanie. Nawet u nas kiedyś dawno o tym było.
Tym razem jednak zupełnie na świeżo i zupełnie po polsku.
Masz prawa, człowieku, to książka obrazkowa, niejako streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Tym razem bez pełno brzmiącej treści poszczególnych paragrafów. Same hasła. Proste, jasne w przekazie. Przekazane słowem i obrazem. Każde hasło zilustrowane przez innego polskiego artystę.

Dla dzieci. I dorosłych.
I tytuł bardzo mi się podoba.


W projekcie udział wzięli: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Agata Dudek, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek
Masz prawa, człowieku
tekst 
Małgorzata Węgrzecka, Iwona Zabielska - Stadnik
wyd. Tamaryn 2014
oprawa twarda
książka obrazkowa
ilustracje > tekst

I jednak się nie oparłam kilku zestawieniom (Wszyscy ludzie rodzą się wolni. Ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, wyd. Arkady we współpracy z AI, Warszawa 2009):Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza