Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

wtorek, 19 maja 2015

Bajka o Wojnie

Japonia malowana po polsku wygląda dla mnie obrazami Piotra Fąfrowicza. Tematem, kadrem, oszczędna plamą. Tak namalował Bezpowrotną górę. Jest też autorem ilustracji do Wielkich zmian w dużym lesie, jednej z książek od których zaczynaliśmy Nasze Czytanie, ja ze Staśkiem. 
Teraz dostałam kolejną książkę z jego ilustracjami. Obrazami. Też japoński temat, może dlatego wybrano właśnie tego twórcę.
 
Bajka o Wojnie.
Bardzo ładna książka obrazkowa. Świetne, pastelowe obrazy Fąfrowicza. I tekst powodujący dreszcz na plecach. Dreszcz grozy.


Bajka o Wojnie jest historią o II wojnie światowej widzianej oczami dziecka, japońskiej dziewczynki, zapatrzonej w swojego miłującego Cesarza, broń, mundury i defilady tatę. 
I o końcu tej wojny, o zrzuconej na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 r. bombie atomowej.


Wstrząsające obrazy wojny opisane oszczędnymi słowami Joanny Rudniańskiej, idealnie i równie oszczędnie odmalowane przez Piotra Fąfrowicza. Tekst wstrząsający tym bardziej, że pojawia się w nim  indywidualne poczucie winy - dziecka - za to co się stało.

Czy to temat na bajkę dla dzieci? Czy wojna w ogóle jest tematem dla dzieci?

Autorka często poruszająca w swoich książkach wątki wojenne twierdzi, że tak, że z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim i poważnie. W zasadzie się z nią zgadzam. Ale nie jest to książka, którą przeczytam dzieciom w niedzielny poranek. Choć nie będę jej również ukrywać przed nimi. Postawię na półce. Kiedyś znajdą. Kiedyś zapytają. Wtedy przeczytamy, porozmawiamy. Na razie jeszcze poczekam. I ja, i książka.


W tym roku obchodziliśmy już 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Za trzy miesiące 70. rocznicę zagłady będą obchodzić mieszkańcy Hiroszimy.


Bajka o Wojnie
Joanna Rudniańska
ilustrował Piotr Fąfrowicz
wyd. Bajka 2015
oprawa twarda
tekst = ilustracje


Wydawnictwu dziękuję za książkę.


1 komentarz:

  1. Nie sądziłam, że jest tak wstrząsająca, chyba też poczekam jeszcze kilka lat:)

    OdpowiedzUsuń