Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

piątek, 19 listopada 2010

Goniąc supermarkety ;) Idą Święta

Dziś - 18 listopada - pierwszy raz rozmawialiśmy o Mikołaju (tak na poważnie ;)), usłyszałam piosenkę na jego cześć przygotowywaną w przedszkolu, a na dobranoc czytaliśmy o Bożym Narodzeniu i rozmawialiśmy o liście do Świętego. W sumie Stasiek i tak jest spóźniony w stosunku do supermarketów o jakieś prawie 3 tygodnie, a na list najwyższa pora się robi chyba. Postanowiłam więc napisać o naszych świątecznych książkach - wszak nie ma co z tym czekać do Wigilii, skoro mogą się przydać zawczasu.
Pierwszą książką przygotowującą do tematu Świąt, jak Stasiek miał niecałe 1,5 roku było Boże Narodzenie z serii Obrazki dla maluchów. Tę samą, którą dziś czytaliśmy i oglądaliśmy na dobranoc :D , więc  jest wiecznie żywa - to będą już jej trzecie (!) święta) Bardzo jest sympatyczna i mniej więcej zawiera wszystko co powinna w temacie. Pokazuje przedświąteczne przygotowania, opisuje historię Narodzin Jezusa, sam przebieg świąt i jeszcze gdzieś pomiędzy jest o Mikołaju oczywiście. Nawet tekst dwóch kolęd jest. Jedynie to, że prezenty dzieci znajdują rano pod choinką, a nie po kolacji wigilijnej, wskazuje na jej nierodzime źródło.


Obrazki dla maluchów:
Boże Narodzenie
Emilie Beaumont
ilustrowała Sylvie Michelet
wyd. fk Olesiejuk 2007
obrazki > tekst  


Całkowicie rodzima, wręcz krakowska (wyd. WAM), jest za to mała książeczka (z tych małych tekturzaków) z  ładnym i wesołym wierszem o choince Ady Paneczko i bardzo sympatycznymi ilustracjami Pawła Sepielaka.
Kompletem do niej jest ilustrowana tą samą ręką książeczka O świętym Mikołaju. Przy czym święty jest prawdziwym biskupem w mitrze (aczkolwiek w czerwonym wdzianku). No i rzecz dotyczy 6 grudnia, a nie Wigilii.


Ada Paneczko
Choinka
Małgorzata Pabis
O Świętym Mikołaju
ilustrował Paweł Sepielak
wyd. WAM, Kraków 2008
książeczki kartonowe
obrazki > tekst A w zeszłym roku w zachwyt Staśka wprawiła muchomorowa książeczka Przybieżeli do Betlejem, bo to pierwsza kolęda, której się nauczył w swoim Małym Przedszkolu. W zadziwienie wprawił go wtedy fakt, że tam ich pani uczy, a tu nawet książki o tym piszą ;)

 

Przybieżeli do Betlejem
ilustrowała Agnieszka Żelewska
wyd. Muchomor, Warszawa 2004
książeczka kartonowa
obrazki > tekst


W tym roku pewnie rozszerzymy naszą świąteczną ofertę, ale o tym kiedy indziej :D

A do posłuchania w okresie przed- i świątecznym polecam Boba Dylana Christmas in the Heart :D

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza