Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

niedziela, 25 marca 2012

Man, it's Spring!

Ja wierzę. Stasiek jeździ już na nowym rowerze. Widziałam już przebiśniegi. I motyla cytrynka. I suszę pranie na balkonie. To wystarczające powody, aby uwierzyć, że wiosna istnieje, ba, nawet już przyszła.
Ale był chłopiec, który nie wierzył - The Boy Who Didn't Believe in Spring. To z serii wykopalisk i znalezisk. Kluczem jak zwykle były ilustracje.
Fajne, "amerykańskie" w formie i treści ilustracje Brintona Turkle'a. A chłopaki są świetnie zilustrowani, zarówno obrazem, jak i słowem.A historia jest taka. Chłopiec, King Shabazz, nie wierzy w wiosnę. "Nie ma czegoś takiego" mówi, kiedy nauczycielka w szkole naucza o wiosennych niebieskich ptaszkach, a w domu mama wspomina o zaczynających wychodzić z ziemi roślinkach. Patrząc na ilustracje trudno mu się dziwić - żyje w bardzo miejskim mieście, nie ma w nim nawet skrawka zieleni. Męczy go to całe gadanie dorosłych o wiośnie, a jak usłyszy, że wiosna jest tuż za rogiem to ma dość. Razem z kumplem, Tonym Polito, idą za róg sprawdzić. Wyruszają razem ("You comin with me, man?"), idą tak daleko, jak jeszcze nigdy dotąd, mijają nawet skrzyżowanie ze światłami. W końcu znajdują pustą działkę, na której stoi wrak samochodu. Na chwile zapominają czego szukają. Samochód jest piękny! Brakuje mu kół i drzwi także, ale jest ciemnoczerwony i stoi na stercie gruzu i śmieci pośrodku działki.
"Oh man, oh man", whispered King
"Oh, man" whispered Tony
Kiedy skradają się dookoła samochodu nagle prawie wpadają na kępkę małych żółtych kwiatków z zielonymi listkami. A chwilę później, wystraszone ich głośnymi okrzykami, z samochodu wylatują ptaki... Chłopcy zaglądają do środka, a tam, w małym gniazdku na przednim siedzeniu znajdują ...cztery małe niebieskie jajka!
"Man, it's Spring!"[...]
King Shabazz looked at Tony Polito and took his hand.
"Spring is here," he whispered to Tony.
"Right," whispered Tony Polito back.


 Proste, wzruszające, dobrze zilustrowane.  Wiosna, Ludzie.
The Boy Who Didn't Believe in Spring
Lucille Clifton
ilustrował Brinton Turkle
wyd. Dutton Books NY 1978 
oprawa miękka
tekst = ilustracje


Brinton Turkle jest również laureatem Medalu Caldecotta. Za swoją autorską książkę Thy Friend, Obadiah dostał tę nagrodę w 1970 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz