Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

piątek, 20 stycznia 2012

Skojarzenie - Sasek

 Skojarzyło mi się, bo wdziałam kiedyś inny świetny Nowy Jork.

foto ze strony This is M. Sasek
Jeśli ktoś lubi klimat lat 60. i 70. , a do tego tematykę turystyczno-podróżniczo-przewodnikową, to na pewno zna Miroslava Saska. Albo powinien poznać. Niepojętym zbiegiem okoliczności on też był Czechem, ale od '48 r. na emigracji, więc jego książki mogły powstawać bez przeszkód. On tez pisał i rysował głównie o miastach, choć opisał także Irlandię, Izrael, nawet Australię, a także ...Teksas i Organizację Narodów Zjednoczonych, za którą został wpisany na listę IBBY.
Od roku 1959 do 1974 stworzył serię This is... liczącą 18 tomów!


mapka ze strony This is M.Sasek

Do inspiracji pracami Saska przyznaje się wielu ilustratorów (przyjrzyjcie się dobrze ilustracjom w Operacji Alfabet). Jego książki są wciąż wznawiane i można je kupić, jako pamiątkę z podróży. Warto poszukać, zamiast standardowego albumu ze zmieniającym się tylko językiem na okładce. Ostatnio koleżanka pokazywała nam This is Rome przywieziony stamtąd.

Ja mam This is Ireland. Bardzo zieloną książkę.
W swoich książkach Sasek wymalował i opisał najbardziej charakterystyczne cechy danego miasta czy kraju. Miejsca, zabytki, zwyczaje, kolory, ludzi, jedzenie, napitki, zwierzęta i środki lokomocji. Wszystko na 60 stronach, w większości obrazami.
A ponieważ niektóre rzeczy się zmieniają, albo zmieniły definitywnie od lat 70. wydawcy nowych wydań zaopatrzyli je w mały dodatek This is..... today!, rodzaj jakby erraty podającej nowe dane.

Dzieciom myślę, że te książki fajnie przybliżają miejsca, w których były lub będą, lub dokąd tata jedzie na delegację. Lub mama oczywiście też (Różyczko np.). Radosne i zabawne ilustracje Saska szybko budzą zainteresowanie. Stasiek z ciekawością oglądał Irlandię, w której był, ale niewiele może pamiętać. Fajne jest też porównywanie obrazków z naszymi własnymi zdjęciami. 
 


This is Ireland 
Miroslav Sasek
wyd. Universe Publishing 2010
oprawa twarda 
obrazki = tekst

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza