Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

poniedziałek, 15 maja 2017

Kim jest Bob?

Z serii dość dziwnych książek kupionych w wyniku dziwnych porywów, w dziwnych okolicznościach. 

Normalnie nie przepadam za tego typu. Tego typu ilustracjami zwłaszcza (na szczęście to tylko okładka, w środku lepiej), za tego typu pozycjami również niespecjalnie. Omijam wzrokiem, nie zauważam. Już wolę szybką Wikipedię, żeby dowiedzieć się kto zacz. Tym razem jednak wzrok mój przykuło, zauważyłam. Nabyłam wręcz. Z zamiłowania do, z wrażenia, ze zdziwienia, z braku książki na podróż...

Bo to jasne: Einstein, Leonardo, Skłodowska, Kopernik, Darwin... Każdy powinien wiedzieć kim byli, każdy, czyli dzieci też, niech się uczą, niech wiedzą. Niech powstają książki na temat Wielkich Ludzi, komiksy, wikipedie, podręczniki. Takie, które mi się podobają i takie, które niespecjalnie. Dla każdego.
Kim jest Bob Dylan też oczywiście wszyscy powinni wiedzieć. Nie tylko dlatego, że Nobla dostał, wcześniej też. Bo Wielkim jest i kropka. Moje osobiste zdanie. A jednak - jak too?

Duża, karykaturalna nieco głowa na małym ciałku, z małą gitarą i wielką ustna harmonijką. W tle ulica, która ma wyglądać jak ulica w Greenwich Village, podobna do tej z okładki płyty The Freewheelin' Bob Dylan. Z serii Wielcy i Sławni (Prószyński i Ska), Kim jest Bob Dylan? Jim O'Connor - tekst - i Jon O'Brien - ilustracje.


Z różnych wymienionych wyżej powodów nabyłam. I przeczytałam. I nawet Stasiek zabrał się za czytanie (owszem, z braku czegokolwiek innego pod ręką...), choc on wie kto to, bo musi słuchać czasem. Choć akurat KIM jest Bob mógłby się też dowiedzieć bardziej.
A ku memu zdumieniu można się tego z tej małej książeczki dowiedzieć. Podstawowe informacje, ale jednak i owszem, podkreślone na każdym kroku, że to jedna z bardziej skrytych Gwiazd. W dodatku nie tylko o Samym Onym czegoś się dowiemy, ale zostanie nam po drodze wyjaśnione jakie były pierwsze gwiazdy rocka, Joan Baez, czym był Ruch Praw Obywatelskich, Ruch Wyzwolenia Kobiet, Woodstock, czy czym się różni gitara akustyczna od elektrycznej. Całkiem sporo, jak na taką kieszonkową prawie książkę.Kim jest Bob Dylan?
Jim O'Connor
ilustrował Jon O'Brien
Wielcy i Sławni
wyd. Prószyński i Ska 2016
oprawa twarda
tekst > ilustracje1 komentarz:

  1. Starszy w związku z planowaną w owym czasie karierą zoologa nabył był tom z Darwinem z dużą głową. Nie miałem jeszcze w ręku, ale skoro rekomendujesz, że merytorycznie wyżej niż ilustracyjnie, to aż z ciekawości zerknę. Ba, może Młodszego namówię na wspólną lekturę :)

    OdpowiedzUsuń