Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

poniedziałek, 23 lipca 2012

Cyrk

Trapezu geniusz Wymyk Eugeniusz,
wywinie salto, wkładając palto.
Moja przyjemność. Od chwili zapowiedzi. 
Cyrk stworzony przez Dwie Siostry i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Czyli przede wszystkim 29 plakatów najlepszych polskich twórców z najlepszego polskiego okresu - lat 60. i 70. Traktując ją jako uzupełnienie do książki Jak ktoś mógł na to pozwolić już po zapowiedziach byłam pewna, że posiądę. Sobie, jeśli nie dzieciom.

Roman Cieślewicz /1962
Henryk Tomaszewski /1965
Janusz Grabiański /1972

Zaskoczeniem, jak już miałam ją w ręku, okazał się tekst. Przyznam się, że nie myślałam o nim zupełnie, skupiona na ilustracjach. Nawet w pierwszej chwili nie rzucił się w oczy, za sprawą świetnej typografii Grażki Lange. A tymczasem tekst Macieja Byliniaka jest bardzo dobry również. Przede wszystkim świetnie nawiązuje do plakatów. Nie jest wierszykiem o cyrku doklejonym do obrazków od czapy. Jest zgrabny i zabawny. I dowcipny. Zyskuje jeszcze przy głośnym czytaniu. Zresztą tak powinno być, wszak stylizowany jest na zapowiedzi wykrzykiwane z areny. Dodatkowo wzmocniony jest świetną typografią (która być może dla niektórych będzie zbyt. Zbyt odważna, zbyt przyćmiewająca tekst, zbyt w ogóle). Typografia też wyczynia cyrkowe brewerie, słuchając jednak uważnie tekstu.
Zresztą, jak napisano
ten występ przyćmi każdą zapowiedź.
To się nie mieści po prostu w głowie
Ja również bardzo polecam występy cyrku Trampolina.Cyrk
Maciej Byliniak
ilustracje Zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie
wyd. Dwie Siostry 2012
oprawa twrada
ilustracje > tekst

2 komentarze: