Prawdopodobnie to dla nich nawet lepiej, gdy ich książki nieco je przerastają. Książki dla dzieci powinny zawsze, podobnie zresztą jak i ich ubrania, pozostawiać możliwość dorośnięcia do nich; a książki dodatkowo powinny stanowić bodziec do tego dorastania.
J.R.R. Tolkien

piątek, 23 grudnia 2011

Wesołych Świąt - Pa ra pam pam pam

Z okazji tuż-tuż Wigilii książeczka, która czeka już długo na okazję świąteczną. Za sprawą ilustracji jedna z moich ulubionych w temacie. The Little Drummer Boy zilustrowany przez Ezrę Jacka Keatsa. Jedno z moich zeszłorocznych odkryć.
Chyba jedna z ładniejszych świątecznych piosenek amerykańskich, właściwie, chyba kolęda? Nigdy nie wiem, jak to u nich jest. W każdym razie ładna. Tutaj zilustrowana mistrzowsko. Malarsko, kolażowo, marmurkowo.
 

Na końcu słowa i nutki.
A sam utwór znany i śpiewany od lat 50. na każą możliwą nutę i sposób, wersje rockowe, liryczne, marszowe nawet... I chyba przez wszystkich, łącznie z Jimim Hendrixem, The Cranberries, czy Davidem Bowie w duecie z Bingiem Crosby. Całkiem ostatnio i całkiem fajnie przez gwiazdę Youtuby Seana Quigley'a.

Znalazłam nawet całkiem zgrabną wersję po polsku, chyba pierwszy raz. Fajnie, bo to na prawdę ładny bożonarodzeniowy utwór.

Ja nieustająco od zeszłego roku słucham (nawet latem czasem) tej wersji (aczkolwiek tu akurat z dziwnymi obrazkami).


I wszystkim życzę radosnych i spokojnych Świąt, pod choinką wielu cudnych książek, a jeszcze więcej w Nowym Roku, razem z wszelką pomyślnością.
- Marta ze Staśkiem i Bratem


Ezra Jack Keats
The Little Drummer Boy
wyd.Viking/Penguin Books USA 2007
książeczka kartonowa
ilustracje > tekst

2 komentarze:

  1. Wzajemności od Zezullowatych!

    OdpowiedzUsuń
  2. Choć już po świętach, to my odwzajemniamy i oby nastrój w serduchach świąteczny pozostał!

    OdpowiedzUsuń